Vesayet Satış Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Soru:

merhaba,


UYAP üzerinden bir ihaleye katıldım evrağında bu şekilde bir yazı var yani bana kalırsa ihale ben borcu da mı üstlenmiş oluyorum,bu borcu görüntüleyebiliyor muyum ve bana kalırsa ihale bu borç kalan tutarı ödemezsem bana bir problem olur mu almak istemesem sadece yatırdığım teminat mı yanıyor?

Dönüş yaparsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim iyi günler

Satışla ilgili tüm işlemlerin kısıtlı adına vasi P..... K....... tarafından yerine getirileceği, satış işlemi ile ilgili olarak damga, resim ve tapu alım-satım harçlarıyla birlikte var ise taşınmaz üzerindeki diğer borçların da alıcıya ait olacağı, satış işleminin vesayet makamının onayı ile son bulacağı, satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2021/5 Vesayet Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze/memurluğumuza başvurmaları ilan olunur. 05/01/2022


Cevap:


Merhabalar: 

Vesayet satış bugüne kadar işlediğim konulardan biraz daha farklı bir konu. Burada olay şu şekilde kısıtlı kişilerin (zihinsel engelli veya kendi kararlarını veremeyecek kadar ileri derecede sağlık problemleri olan kişiler)  üzerindeki mal varlıklarını satabilmek için bakımını üstlenen kişi kısıtlı kişinin vasisi olur. (buda yine mahkeme kararı ile olur.)

Bu mal varlıklarının satılması için mahkeme kararıyla satılması gerekmektedir. Verdiğiniz örnekteki durumda budur.
Satışın sonuçlanabilmesi için en son vasinin olur vermesi gerekmektedir. Eğer bu taşınmaza talipseniz. Satışı yapan birimle görüşürseniz başka borcun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Vasi ile iletişime geçerseniz. Vasinin düşündüğü satış tutarını öğrenebilirsiniz ve ona göre teklif verebilirsiniz. 
 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İhaleyi ben kazanırsam, geri kalan ücreti ne zaman yatırmalıyım.

İhalede satılan taşınmazların KDV si Nasıl Hesaplanır?

İhaleyi Ben Kazandım. Şimdi Ne Yapacağım?

UYAP İhalelerinde Yanlış Teklif Verirsem Ne Olur?

Muhammen Bedel Nedir? Nasıl Hesalanır? Ne İşe Yarar?

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *